Devizák

EUR/HUF technikai elemzés – 2014.32-33. hét

Ismét beköszöntött hazánkban az infláció!  Három hónapig tudott negatív tartományban tartózkodni az éves fogyasztói árindex, búcsúzhatunk a deflációtól, még ha nem is túlzott mértékben (0.1%), de ismét inflációval kalkulálhatunk idehaza. A defláció kialakulása elsõ sorban a rezsicsökkentésre vezethetõ vissza, mivel az energiaárak 12%-ot estek a tavalyi idõszakhoz képest. Ha az árindex kalkulálásának alapjául szolgáló fogyasztói kosárból kivesszük a torzulást okozható energia és élelmiszerárakat, akkor éves szinten 2.6%-os áremelkedést kapunk, amely összhangban van az MNB 3%-os inflációs célokkal, azaz nem várható tartós deflációs környezet Magyarországon.

A két hetes idõszak fontos momentuma volt a várakozásokat meghaladó elõzetes GDP adat is, amely a várt 3.5% helyett 3.9%-kal múlta felül a tavalyi értéket, ami elsõ sorban az ipari és építõipari fellendülésnek köszönhetõ. A korrekciós piaci hangulatok és az alacsony kamattartalom miatt ennek ellenére gyengülést mutatott a forint árfolyam az euróval szemben, amelynek mértéke a két hetes idõszak alatt az 1%-ot sem éri el, de idõközben volt, hogy 317 forintot is adni kellett egy euróért.

Technikai oldal

 

Mi történt?  Hosszú idõ után felülzárta az euro forint középárfolyam a 313-as szintjét, amellyel megnyílt a tér a 313-317 forint közötti ingadozáshoz. Az utóbbi árszint elérésére is volt példa augusztus elején, ám nem volt tartós – mindössze néhány percet tudott itt tartózkodni a keresztárfolyam.

 

Mi várható? A jelenlegi sávból való kitörés esetén könnyen mutathat 324-es értéket is az euro forint árfolyam grafikon. Itt utoljára 2012 elején járt az árfolyam és akkor sem tartósan, azonban most úgy tûnik kevésbé zavarja az MNB tisztviselõit a gyenge forint. Az RSI – Stochastic – MACD indikátor trió egyelõre nem ad éles képet a várható alakulásról: az RSI a középérték alatt húzódó támaszáról való felpattanás óta tart észak felé az árfolyammal karöltve, már elérhetõ közelségbe került a túlvett érték jelzése, de addig van még némi tér. A Stochastic eladást jelez, bár ezúttal nem meggyõzõen, mivel a lefordulás után meg is torpant, az MACD hisztogramján pedig egy gyenge lábakon álló negatív divergencia alakult ki, de mivel az ármozgás sem alakított ki távol esõ csúcsokat és a hisztogram értékei is csak csekély mértékben különböznek, ez könnyen bizonyulhat fals jelzésnek.

Szólj hozzá